Islandia oczekuje na wybuch wulkanu. Czy dojdzie do powtórki dramatu z 2010 roku?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
- Zapowiadana erupcja nie doprowadzi do zakłóceń takich, jakie spowodował wulkan Eyjafjallajökull w 2010 roku - twierdzi wulkanolog z brytyjskiego Uniwersytetu Lancaster, Dave McGarvie.
- Zapowiadana erupcja nie doprowadzi do zakłóceń takich, jakie spowodował wulkan Eyjafjallajökull w 2010 roku - twierdzi wulkanolog z brytyjskiego Uniwersytetu Lancaster, Dave McGarvie. Bjarki Sigursveinsson/wikipedia
Do erupcji wulkanu Fagradalsfjall na Islandii może dojść w każdej chwili. Świat pamięta jeszcze chaos, którego sprawcą był inny islandzki wulkan. Eyjafjallajökull, bo o nim mowa, w 2010 roku doprowadził do paraliżu lotnictwa cywilnego. Jak będzie tym razem?

Islandia, jedno z miejsc na świecie, gdzie znajduje się najwięcej czynnych wulkanów, ogłosiła stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem erupcją jednego z nich. Już 4000 osób musiało opuścić swoje domy w Grindaviku na półwyspie Reykjanes ze względu na niepokojącą aktywność wulkanu Fagradalsfjall, mieszczącego się w pobliżu.

Trauma sprzed lat

Dla wielu oznaczało to ożywienie traumy po katastrofalnej eksplozji innego wulkanu, Eyjafjallajokull, która zdarzyła się w 2010 roku.

Choć tamta erupcja nikogo nie zabiła, wyemitowała potężną chmurę popiołu. Cząsteczki wiszące w powietrzu spowodowały najdłuższą przerwę w światowym lotnictwie od czasów II wojny światowej.

Czy obecna erupcja będzie podobna do wybuchu Eyjafjallajokull, w wyniku którego odwołano 50 tys. lotów, co swoimi skutkami dotknęło 8 milionów pasażerów?

Powtórka zamieszania mało prawdopodobna

Doktor Dave McGarvie, wulkanolog z brytyjskiego Uniwersytetu Lancaster, jest zdania, iż to mało prawdopodobne, aby ogromna chmura pyłu - taka jak ta, którą świat widział 13 lat temu - ponownie zaistniała i spowodowała chaos.

- Zapowiadana erupcja nie doprowadzi do zakłóceń takich, jakie spowodował wulkan Eyjafjallajökull w 2010 roku

- twierdzi McGarvie.

Naukowiec dodaje, że erupcje na półwyspie Reykjanes są zdominowane przez lawę bazaltową. Przy tego rodzaju zdarzeniach produkcja popiołu jest niewielka. Wybuch wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 r. cechował się natomiast dużą ilością wyprodukowanego popiołu.

Jest zatem mało prawdopodobne, aby erupcja, będąca skutkiem obecnej aktywności wulkanicznej, spowodowała zakłócenia w transatlantyckich podróżach lotniczych.

Źródło. The Guardian

jg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zb
15 listopada, 10:21, WonGlobcio:

o jej ile co2, zwiazków siarki i azotu wyrzucił ten wulkan? co na to sekta klimatyczna. ojej

15 listopada, 11:00, olo:

https://demagog.org.pl/fake_news/wybuch-wulkanu-emituje-tyle-co2-co-ludzie-przez-100-lat-falsz/

Ojej ;)

Chociaż burak taki jak ty i tak wie swoje :)

Na szczęście są tacy co też wiedzą swoje i starają się ukrócić zapędy bydełka w gratach, których miejsce jest na złomowisku, a nie na drodze :D

Widać, że ty też lubisz czytać tylko to co ci pasuje. Poczytaj o skutkach wybuchów wulkanów, tych prawdziwych. Archeologia dostarcza olbrzymie ilości dowodów na to, że cała nasza cywilizacja to pikuś w porównaniu do tych naprawdę wielkich wybuchów.

j
je unie
do tsue ,to powazna procedura naruszeniowa
b
bomot
Kilkaset lat temu, mniej niż 600 wybuch wulkanu spowodował głód w większości państw świata. Po wielomiesięcznych opadach i powodziach Wisła zmieniła koryto na obecne, a płynęła wcześniej pod skarpą ursynowską. Czyli Wilanów był po drugiej stronie Wisły.
o
olo
15 listopada, 10:22, Tytus:

pseudo wybuch z 2010 to ściema. podobnie jak kowidek. aby bydło bało się i czekało na" zbawców" z rządu

Folijkę już wymieniłeś na nową? :D

T
Tytus
pseudo wybuch z 2010 to ściema. podobnie jak kowidek. aby bydło bało się i czekało na" zbawców" z rządu
W
WonGlobcio
o jej ile co2, zwiazków siarki i azotu wyrzucił ten wulkan? co na to sekta klimatyczna. ojej
Wróć na i.pl Portal i.pl